LEGO® SPIKE™ Prime

vs. WeDo i EV3

FERIE-ZIMOWE-2020
ZAPISY
10 grudnia 2020
Półkolonie 2021 – zapisy
22 kwietnia 2021

 

 

Czy zestaw LEGO®  Education SPIKE™ Prime jest „lepszy” od swoich poprzedników?

 

Znacie już pewnie doskonale narzędzia do nauki kodowania: LEGO® WeDo 2.0 oraz LEGO® Mindstorms EV3? W zeszłym roku do tych zestawów dołączył nowy – LEGO® Education SPIKE™ Prime.

Zapytacie, czym on właściwie różni się od pozostałych zestawów? Czy warto zapisać pociechę na zajęcia z LEGO® SPIKE™ Prime? Odpowiedź znajdziecie w naszym poście. 

Analizując zalety tego zestawu  oraz biorąc pod uwagę możliwość zestawienia go z poprzednikami wzięliśmy pod uwagę, sposób programowania, sprzęt jaki zawiera, rodzaj klocków oraz możliwe scenariusze zajęć. Zobaczcie poniżej jak to wygląda od strony technicznej.

Programowanie. Zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime podobnie jak jego starsi „bracia” łączy w sobie klocki LEGO® z programowalnym Smart Hub-em, silnikami i zestawem czujników oraz podobnie jak poprzednicy daje możliwość programowania za pomocą łatwej techniki drag and drop (ang. przeciągnij i upuść). Język programowania uległ jednak zmianie. Poprzednie zestawy opierają się na wizualnym środowisku programowania, wymyślonym przez LEGO® natomiast SPIKE™ Prime programuje się z pomocą znanego środowiska Scratch lub Pythona i to jest jego ogromną zaletą!

programowanie-  

            

Sprzęt. SPIKE™ Prime jest jednym z lepiej wyposażonych zestawów w elementy mechaniczne. Smart Hub  SPIKE™ Prime wyposażony jest w 6 portów, matrycę LED 5×5, 6-osiowy żyroskop, głośnik, Bluetooth i akumulator. Jest chyba najlepszym Hubem jakim dysponują zestawy LEGO®. Do zestawu dołączone są: 1 x duży silnik 2 x średni silnik, czujnik odległości, czujnik koloru, czujnik siły. Porównując do poprzedników – LEGO® Mindstorms był bardzo podobnie wyposażony jeśli chodzi o silniki i sensory, natomiast LEGO® WeDo  posiada tylko jeden średni silnik oraz dwa czujniki. 

elementy-silniki

             

Klocki. Zestaw LEGO® WeDo 2.0 ma 280 elementów o klasycznym standardzie, kilka elementów Technic. LEGO® SPIKE™ Prime natomiast posiada, 528 elementów w przeważającej większości o standardzie Technic, ale ma też elementy umożliwiające łączenie klasycznych klocków Lego z elementami Technic. LEGO® Mindstorms EV3 w zależności od wariantu (31313 domowy, 45544 – edukacyjny) zawiera 540 – 601 elementów czyli najwięcej.

 

Scenariusze zajęć. Co do „zwycięzcy” tej kategorii nie mamy wątpliwości. LEGO® SPIKE™ Prime to pierwszy zestaw, który udostępnił scenariusze zajęć w języku polskim. Ani LEGO® WeDo, ani Lego Mindstorms nie posiadało polskiej wersji aplikacji z lekcjami. Jeśli mowa o scenariuszach zajęć i instrukcjach warto wspomnieć, że LEGO® SPIKE™ Prime ma przygotowane lekcje dokładnie na 45 minutowe zajęcia, czyli tak, jak w praktyce są realizowane warsztaty dla dzieci w szkołach czy przedszkolach. Jest więc gotowym narzędziem do nauki kodowania.

Wiek. Porównując i zestawiając właściwie inne narzędzia oraz próbując dowiedzieć się czy są „lepszymi” musimy wspomnieć, również o aspekcie wieku uczestników zajęć.  Lego WeDo 2.0 według wytycznych producenta jest dedykowane  uczniom klas I-III, czyli edukacji wczesnoszkolnej. My z doświadczenia wiemy, że z pracą na zestawie WeDo 2.0 (ze specjalnie przygotowanymi prostszymi scenariuszami zajęć) potrafią poradzić sobie już 5 latkowie, dlatego Spike Prime może być doskonałą kontynuacją dla dzieci, które ukończyły już kurs z WeDo 2.0 i chcą dalej kształcić swoje kompetencje STEAM z pomocą narzędzi od LEGO®

 

Czy więc biorąc powyższe informacje pod uwagę można określić Lego Spike Prime jako lepszy zestaw od poprzedników? Nie. Odpowiedź jest pewnie zaskakująca, ale śpieszymy wyjaśnić.  Zestaw SPIKE™ Prime jest zestawem zupełnie innym! Praca z nim nie polega już na programowaniu i konstruowaniu. Scenariusze uwzględniają stawianie zadań przed uczestnikami. LEGO® przygotowując nowy zestaw wzięło pod uwagę wszystkie aspekty, które warto było poprawić u poprzedników i je zastosowało, tworząc fajne, nowoczesne narzędzie, którego kursy mogą być doskonałym pomostem pomiędzy WeDo 2.0, a EV3 i dobrym  poszerzaniem wiedzy zdobytej podczas warsztatów z LEGO® WeDo 2.0.